Porównanie technologii paneli LED: pośrednia-bezpośrednia dystrybucja światła
Współcześnie rola światła jest o wiele bardziej złożona niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu – obecnie nie służy ono jedynie do zapewnienia widoczności otaczającego nas świata. Dzisiaj światło postrzegane jest jako czynnik, który może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, zwiększać wydajność pracy, a nawet – przy użyciu odpowiednich narzędzi – sterować naszym zegarem biologicznym.
Przyjęła się opinia, że decydujące dla naszego samopoczucia są takie parametry światła, jak temperatura barwowa, natężenie światła czy współczynnik olśnienia przykrego. Tymczasem bardzo ważne jest, w jaki sposób światło jest dystrybuowane w pomieszczeniu.
Dzięki rozwojowi technologii LED jesteśmy w stanie praktycznie dowolnie sterować rozsyłem światła, co jest szczególnie ważne przy oświetleniu miejsc pracy – od hal magazynowych, przez powierzchnie sklepowe, po mniejsze biura. Planując więc zakup oświetlenia do tego typu miejsc, warto zwrócić uwagę na podstawowy parametr konstrukcji opraw oświetleniowych, jakim jest sposób rozsyłu światła. Ma on ogromny wpływ na inne parametry, decydujące o naszym samopoczuciu i jakości pracy.
Wymagania stawiane oświetleniu wewnętrznego nie są małe - dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno być równomierne, bez obecności znacznych cieni, z niskim współczynnikiem olśnienia UGR. Aby sprostać tym wymaganiom, należy stosować odpowiednie oprawy, które rozsyłają światło w pożądany dla danego miejsca sposób.
Istnieją dwie podstawowe metody dystrybucji światła: bezpośrednia i pośrednia.
Bezpośrednia dystrybucja światła oznacza, że źródło światła, które jest umieszczone w oprawie, skierowane jest bezpośrednio na płaszczyznę roboczą i dociera do niej bez żadnych odbić.
Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można uzyskać, często wymagane, wyższe natężenie światła na danej płaszczyźnie roboczej, zapewniając tym samym spełnienie normy europejskiej odnośnie oświetlenia wnętrz.
Dodatkowo, taki rodzaj dystrybucji światła charakteryzuje się wyższą efektywnością, ponieważ nie występują straty absorpcyjne przy odbiciach od innych powierzchni.
Wadami tego rozwiązania są: wyższy poziom olśnienia przykrego, powstawanie niepożądanych odbić od przedmiotów oświetlanych oraz możliwość powstania cieni na suficie oraz ścianach bocznych („cave effect”).
Pośrednia dystrybucja światła oznacza, że źródło światła nie oświetla bezpośrednio płaszczyzny roboczej – wiązki światła docierają tam poprzez odbicie od innych powierzchni.
Najlepiej oświetlonymi powierzchniami będą płaszczyzny, na których następuje pierwsze odbicie – czyli sufit lub ściany.
Dzięki wykorzystaniu opraw z tego typem dystrybucji światła jesteśmy w stanie uzyskać równomiernie rozłożone światło na wszystkich ścianach bez efektu ciemnych plam oraz cieni.
Taki sposób oświetlenia uważany jest za bardziej komfortowy od dystrybucji bezpośredniej.
Ponadto, pośredni sposób dystrybucji światła optycznie powiększa oświetlane powierzchnie. Dodatkową zaletą pośredniej dystrybucji światła jest niski współczynnik UGR, co w połączeniu z bardziej równomiernym oświetleniem całego pomieszczenia przekłada się znacząco na lepsze warunki pracy.
Zarówno pośrednia jak i bezpośrednia dystrybucja światła ma swoje przeznaczenie i zastosowanie do różnego rodzaju pomieszczeń.
Przykładowo, dystrybucja bezpośrednia idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie największe znaczenie ma oświetlenie niewielkiej, wybranej część płaszczyzny pracy. Dystrybucja pośrednia lepiej sprawdzi się w biurach czy punktach handlowych, gdzie priorytetem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.
Przykładem opraw z pośrednią dystrybucją światła są panele LED, gdzie źródło światła w postaci modułu LED umiejscowione jest na bocznej aluminiowej ramie. W efekcie światło dystrybuowane jest pod kątem 90° do płaszczyzny roboczej, gdyż specjalny materiał znajdujący się w panelu wychwytuje podane światło i dystrybuuje je w kierunku danej płaszczyzny. Dzięki załamaniu wiązki światła w konstrukcji panelu uzyskujemy niższy współczynnik UGR oraz lepiej oświetlone pomieszczenie jako efekt końcowy. Te czynniki wskazują panele LED jako jeden z najlepszych wyborów do oświetlania powierzchni biurowych oraz sklepowych.
Nasza oferta obejmuje dwa rodzaje paneli. Pierwszy rodzaj opraw, z serii VELA ze współczynnikiem UGR poniżej 21, o gładkiej powłoce dyfuzora, świetnie nadaje się np. do przestrzeni handlowych. Drugi typ paneli to GLARE, gdzie została zastosowana specjalna mikro-pryzmatyczna soczewka, zapewniająca dodatkowe załamanie wiązki światła. W efekcie panele GLARE posiadają współczynnik UGR poniżej 19, co czyni je idealnymi do oświetlania powierzchni biurowych i szkolnych. Ważnym atutem paneli VELA i GLARE jest atest Państwowego Zakładu Higieny, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania nawet w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia.
Zobacz naszą ofertę paneli LED:
ORO-PANEL-LED-VELA-DW-UGR
ORO-PANEL-LED-VELA-60X60-50W-III
ORO-PANEL-LED-VELA-60X60-40W-III
ORO-PANEL-LED-VELA-60X60-60W-III
ORO-PANEL-LED-VELA-30X120-40W-DW-II...
ORO-PANEL-ARCHE-DW-XP
ORO – PANEL – ARCHE to połączenie funkcjonalności i jakości premium z nowoczesnym designem. Skuteczność świetlna na poziomie 115lm/W gwarantuje wyjątkową wydajność. Panel ARCHE, w którym zastosowano…
Bibliografia:
[1] The Lighting Handbook, Zumtobel
[2] Indoor lightining Guide, ERCO